O pekárně

Rodinná pekařská tradice

Začala před více jak sto lety, když se Adolf Sklenář, nar. 1884 vydal po vyučení jako pekař s Průvodním listem na vandr. Prošel několik pekáren, nejen v Čechách, aby po návratu otevřel v Miroslavi pekárnu. Pekárna prosperovala až do roku 1914, kdy majitel musel narukovat. Po návratu z vojny byla obnovena výroba 1. května 1919. Peklo se ovšem jen z přineseného těsta, protože pekárna neměla mouku. Přesto se podařilo firmu opět rozjet a zaměstnat i dalších 8 pekařů a učňů, mezi nimi i nástupce, syna Jeronýma. Jeho tovaryšský list svědčí o tom, že jeho otec Adolf zastával v té době funkci starosty společenstva pro politický okres Moravský Krumlov. Další pohroma přišla na konci druhé světové války, kdy 7. května 1945 bombardovali rusové Miroslav i nedaleký Moravský Krumlov. Zahynulo při tom i civilní obyvatelstvo a hlavně obě města byla z velké části zničena. Odnesla to i pekárna a sousední mlýn a rodině zůstalo jen oblečení a kočárek s dvouletým Ivanem, dnešním spolumajitelem a jednatelem pekárny. Rodina se těžce vzpamatovávala ze ztráty rodinné firmy a veškerého majetku.

Další generace

Obnova pekárny již nebyla po roce 1948 možná, přesto v třetí generaci vyrostl další pekař. Ivan Sklenář nastoupil do učení na pekaře v roce 1957. V průběhu let si doplnil vzdělání na Střední průmyslové škole potravinářské technologie v Pardubicích a od r. 1973 pracoval u tehdejších Jihomoravských pekáren závod Znojmo, provozovna Moravský Krumlov. V roce 1992 došlo k rozdělení státního podniku a k privatizaci jednotlivých provozů. Po obhájení privatizačního projektu došlo k prodeji provozu Moravský Krumlov a to  od 1. května 1993. Ivan Sklenář společně s manželkou a dětmi / tedy čtvrtou generací / založili firmu Ivan Sklenář Pekárna IVANKA. V průběhu dvanácti let byla zcela pekárna přestavěna a zmodernizována. Došlo k výměně rozvážkových automobilů a rozšíření počtu pracovníků. Již v prosinci 1993 byla přistavěna dílna na jemné pečivo, které se v pekárně nevyrábělo. V červnu 1993 byl otevřen první obchod s občerstvením na náměstí v Moravském Krumlově. Pro vlastní obchod bylo třeba vyrábět i cukrářské výrobky, a tak byla zahájena výroba, v té době netradičních výrobků, z převážně vlastních receptur.

Nová výrobní hala

Následující roky byly ve znamení modernizace výrobních a prodejních kapacit podniku. V roce 1997 se přistavěla nová výrobní hala s druhou průběžnou pecí na Krumlovský chléb, která je vybavena automatickou linkou na zpracování chlebového těsta. V roce 2000 se realizovala přístavba a vybavení technologií dílny na speciální druhy chleba, výstavba prodejny na Znojemské ulici v Moravském Krumlově. Během roku 2001 proběhla rekonstrukce a modernizace mísírny těsta. V roce 2007 byl realizován projekt rekonstrukce parní kotelny a zavedení nové špičkové technologie automatického dávkování surovin ve výrobě chleba a pečiva. V předchozím roku jsme vybudovali nové sila pro skladování mouky. V období 1993-2014 se naše firma zřídila sedm podnikových prodejen, ve kterých si naši zákazníci mohou zakoupit kompletní sortiment čerstvých pekařských a cukrářských výrobků.

Tradiční výroba

V průběhu uplynulých dvaceti let se podnik přeměnil na jeden z nejlépe vybavených pekařských provozů v republice, což nám umožňuje vyrábět špičkové produkty. Samozřejmostí je dodržování vysoké úrovně zdravotní nezávadnosti naší produkce.

Vyplatilo se i zachování tradiční výroby při přípravě kvasu a těst na výrobu chleba. Je sice dražší a náročnější na dovednosti pracovníka, ale krumlovský chléb krásně voní a zůstává vláčný nejen první den. Prvořadou snahou naší firmy je spokojený zákazník, aby naše výrobky byly chutné a lidé se do obchodu rádi vraceli. Neděláme masivní reklamu a přesto si nás naší zákazníci sami nachází. Většinou přijdou, že jim naše zboží chutná a že by ho chtěli mít ve svém obchodě. To je myslím největší uspokojení a ocenění práce našich 115 zaměstnanců.